Воїнам Житомирщини у Фінляндії встановили пам’ятник

У Фінляндії було встановлено пам’ятник воїнам, нашим землякам, життя яких забрала радянсько-фінська війна. За свідченням істориків, 70 років тому на території Фінляндії загинуло понад 17 тисяч солдатів та офіцерів 44-ї стрілецької дивізії, що дислокувалася в Новограді-Волинському. І лише імена двох з половиною тисяч з них сьогодні достеменно відомі. Аби увіковічнити пам’ять про загиблих полісян, скульптор з Коростишева Віталій Рожик за власний кошт виготовив мармуровий пам’ятник. Цю меморіальну композицію було доставлено до Фінляндії – за організаційного та фінансового сприяння Житомирської облдержадміністрації. На церемонії відкриття побували керівники області на чолі з головою облдержадміністрації Юрієм Забелою.

"Хочеться відмітити, що фіни з розумінням поставилися до нашої ініціативи, вони знають, що солдати радянської армії не винні в тому, що прийшли завойовувати їхню територію. Вони просто виконували наказ. І ми правильно зробили, що увіковічнили пам’ять наших земляків".

Про моральний обов’язок перед загиблими в роки війни 1939-40 років людьми говорили і на прес-конференції в облдержадміністрації. Аби почути правду про радянсько-фінську війну з перших вуст, туди запросили її учасників. Згадує 88-річна Катерині Смирнова, яка пройшла війну санітаркою.

"З фронту ми вивозили не стільки поранених, скільки обморожених, без рук, без ніг. Наступ відбувався в січні 1940 року, стояли сильні морози, а радянські солдати були дуже погано одягнені. До того ж у них не вистачало патронів, не було легкої зброї, фіни були озброєні краще за наших. Ми ж не готувалися до цієї війни. І я навіть не знаю, хто її першим почав – чи Фінляндія, чи СРСР".

Від імені обласної влади ветеранам радянсько-фінської війни було вручено квіти та пам’ятні подарунки. На їхню адресу було сказано багато слів подяки за виконаний обов’язок, не зважаючи на те, що сьогодні війну називають безглуздою, а дії тодішніх вищих військових керівників – непрофесійними.

Рупор Житомира, 1 жовтня 2009 року